Prižema na prečnici

ZAKAJ MORAMO BITI S PRIŽEMAMI NA PREČNICAH SILNO PREVIDNI?

Ponovno sem na eni izmed raziskovalnih akcij v "svoji" trenutni izbranki. Akcija traja že od jutra in na povratku sem že dodobra utrujen. Na izhodu iz še enega brezna vodi dostopna vrv prečno do večje varne police. Zaradi priročnosti se vpnem s prižemo neposredno v to dostopno vrv, ki v loku poteka pod blagim naklonskim kotom od brezna proti varni polici. Srečno izplezam.

V tem hipotetičnem primeru je šlo vse v redu. Kaj bi se pa zgodilo, v primeru zdrsa? Ali bi me prižema zadržala? Navodila proizvajalcev načeloma svarijo pred takimi situacijami (Petzlova na primer v sliki 7 b). Koliko pa je takih jamarjev, ki ta navodila tudi dosledno upoštevajo?

Spodnji filmčki prikazujejo, kaj bi se utegnilo zgoditi v primeru zdrsa. Preizkusna masa je bila 80 kg.

1. film: naključno vpeta prižema v prečnico.

2. film: prižema vpeta v prečnico tako, da gleda žleb proti navzgor (na videz varnejša rešitev).

3. film: prižema vpeta v prečnico tako, da prepnemo preko vrvi tudi vponko popkovine.

Staut M., 2015