Aktiviranje JRS 20080407

NAZIV AKTIVNOSTI: Reševalna intervencija JRS v Jami za Teglovko

DATUM AKTIVNOSTI: 07.04.2008

ReCO Postojna je ob 14:38 obvestil Jamarsko reševalno službo, da je tujka padla 4 m v jamo med Lazami in Logatcem. Sprožena je bila reševalna intervencija JRS in aktivirani so bili jamarski reševalci iz RC JRS Postojna, Sežana in Tolmin. Za pomoč pri usmerjanju in označitvi dostopa je ReCO Postojna aktiviral PGD Laze - Jakovica. Ob 15:30 sta bila prva jamarska reševalca že pri poškodovanki in ji nudila prvo pomoč. Že ob 16:00 je bilo na mestu intervencije 12 jamarskih reševalcev, 7 gasilcev, policist in dva kriminalista. V pogovoru z udeleženci smo ugotovili, da je nejamarka iz Nemčije verjetno nepravilno uporabila varnostno vrvno zavoro, kar je povzročilo prehiter spust v 20 m globoko vhodno brezno. Ob prihodu jamarskih reševalcev ni čutila nog, njen mož pa jo je držal v polsedečem položaju. Sumili smo, da ima poškodovano hrbtenico. Namestilo se jo je v jamarska nosila in izvleklo na površje. Že ob 16:51 je bila poškodovanka prenesena do reševalnega vozila. Zdravnica jo je pregledala in se strinjala, da je poškodovanka primerno oskrbljena za transport, zato je bila v jamarskih nosilih z reševalnim vozilom odpeljana v Klinični center v Ljubljano.