Aktiviranje JRS 20030501

NAZIV AKTIVNOSTI: Reševanje iz bunkerja na Grmadi

DATUM AKTIVNOSTI: 01.05.2003

VODJA: Jaka Jakofčič

01.05.2003, se je ob 12. uri pripetila nezgoda v bunkerju na Grmadi pri Planinski gori nad Planino, občina Postojna.

Sprehajalec je omahnil v 6 m globok jašek v bunkerju z obrambne linije Rapalske meje nad Planino. Žena je poiskala pomoč pri gasilcih PGD Planina, oddaljenih le 500 m. Ti so ugotovili, da odgovarja na vprašanja, vendar se ne more premikati. Zaradi teme ga niso videli in tudi globine niso mogli oceniti. Ko so ugotovili, da mu ne morejo pomagati, so poklicali na Center za obveščanje Postojna. Ob 12:45 je ReCO Postojna obvestil Jamarsko reševalno službo. Za aktiviranje JRS so bili sproženi pozivniki v ReCO Postojna za RC JRS Postojna, RC JRS Sežana pa se je aktiviral telefonsko.

Kratka kronologija:

• Ob 13:20 je bil že prvi jamarski reševalec iz RC JRS Postojna pri bunkerju. Spustil se je do poškodovanca in mu nudil oskrbo. Kmalu so prišli še ostali jamarski reševalci in pričeli z reševalnimi aktivnostmi.
  • Ob 13:50 so do bunkerja prispeli jamarski reševalci iz 50 km oddaljenega RC JRS Sežana.
  • Ob 14:25 je bil poškodovanec že v reševalnem vozilu, ki ga je odpeljal v Klinični center LJ.
  • Ob 14:51 je bila pospravljena oprema in s tem zaključena reševalna intervencija.

V reševanju so sodelovali:

1. jamarski reševalci RC JRS Postojna: Marinšek Janko, Glažar Stanislav, Zalokar Luka, Margon Janez, Stražišar Jože, Mislej Benjamin
  2. jamarski reševalci RC JRS Sežana: Jakofčič Jure, Fonda Luka, Coraci Jože, Jakofčič Jaka
  3. jamarji: Mršek Mitja, Intihar Damjan, Golob Ljubo, Kržič Zvezdana
  4. Gasilci PGD Planina: ? (10)
  5. Policija: 2

V dveh urah po obvestilu je bil poškodovanec rešen.