Aktiviranje JRS 20060714

NAZIV AKTIVNOSTI: Intervencija v jami Betalka

DATUM AKTIVNOSTI: 14.07.2006

VODJA: Jaka Jakofčič

V petek, 14.07.2006 ob 18:04, so na ReCO Postojna prejeli klic, da je v breznu pri Sežani srna. Obveščen je bil vodja RC JRS Sežana Maver David, ki je aktiviral jamarske reševalce. Za zunanjo pomoč so bili zaprošeni še jamarji iz Enote CZ za reševanje Jamarskega društva Sežana in lovci Lovske družine Tabor Sežana. Ob 18:43 sta iz RC JRS Sežana proti jami odpeljala dva jamarska reševalca. Ob 18:57 se je v brezno spustil prvi jamarski reševalec, drugi pa je ob pomoči dveh jamarjev in dveh lovcev pripravil vse potrebno za izvlek. Pod vhodnim breznom je ležal mladič srne. Položilo se ga je v cerado in izvleklo iz jame. Na koncu ozkega meandra v dvometrski stopnji (30 m od vhoda, na globini 7 m) je bil v manjši dvorani še živ srnjak. Reševalca sta ga ujela s cerado, ga zvezala in transportirala proti izhodu. Transporta ni preživel, lovci pa so ugotovili, da je poginil zaradi prevelikih poškodb pri padcu skozi vhodno in notranje brezno jame. Intervencijo smo zaključili ob 20:30, ko smo prispeli od jame k vozilom.

Sodelovali so:

1. RC JRS Sežana: Jakofčič Jaka in Pale Alan
  2. Enota CZ za reševanje Jamarskega društva Sežana: Guštin Jordan in Pipan Branko
  3. Lovska družina Tabor Sežana: Ostrouska Darko in Segulin Mirjan